ایو سنت لورن ، تاریخچه برند (از آغاز تا پایان)

ایو سنت لورن یا سنت لورن، یک خانه مد مجلل فرانسوی است که توسط ایو سنت لورن و شریکش، پیر برج تأسیس شده است. میراث ایو سنت لورن به‌عنوان پادشاه طراحان مد، که خالق یک برند شاهکار و فوق‌العاده بوده، همچنان ادامه دارد.

ایو هنری دونات متیو-سنت-لورن (Yves Henri Donat Mathieu-Saint-Laurent) در سال ۱۹۳۶ در شهر اُران کشور الجزایر به دنیا آمد و در همانجا بزرگ شد.

در سن ۱۷ سالگی، برای نشان دادن نقاشی‌هایش به مایکل دی برانهوف (Michel De Brunhoff) – اداره‌کننده وُگ فرانسوی – به پاریس رفت و به کمک او تعدادی از آن نقاشی‌ها را به‌سرعت منتشر کرد.

با توجه به محول شدن فعالیت در مدرسه مد به ایو سنت لورن، او به کریستین دیور (Christian Dior) معرفی شد و تا زمان مرگش در سال ۱۹۵۷ هم در آنجا بود.

پس از به عهده گرفتن سمت اجرایی بخش هنر دیور، ایو سنت لورن اولین کالکشن خود را برای شرکت لیگنه تراپز روانه بازار کرد. این کار، یک موفقیت چشم‌گیر بود و برای او بردن جایزه اسکار نیمن مارکوس (The Neiman Marcus Award) را به همراه داشت.

تاسیس خانه مد ایو سنت لورن

در سال ۱۹۶۲، پس از اتمام خدمت ملی، ایو سنت لورن خانه مد خود را به کمک پیر برج (Pierre Bergé) تأسیس کرد.

ایو سنت لورن و پیر برج

در سال ۱۹۶۶، او لی اسموکینگ (Le Smoking) که کت و شلوار اسموکینگ (Smoking Suit) افسانه‌ای اش بود را معرفی کرد. از دیگر ابداعات او می‌توان به پالتوی ناویان (Reefer Jacket) در سال ۱۹۶۲، بلور حریری (Sheer Blouse ) در سال ۱۹۶۶ و سرهمی (جامپ‌سوییت – Jumpsuit) در سال ۱۹۶۸ اشاره کرد.

در ماه اکتبر سال ۱۹۹۸، ایو سنت لورن آخرین کالکشن آماده‌اش (ready-to-wear) را برای مارک تجاری ریوِ گوش (Rive Gauche) که بیش از ۳۰ سال پیش آن را ایجاد کرده بود، به نمایش گذاشت. او تا سال ۲۰۰۲ به ایجاد پوشاک گران‌قیمت و شیکش ادامه داد.

پس از یک همکاری مختصر با آلبر الباز به‌عنوان طراح، در سال ۱۹۹۹، تام فورد (Tom Ford) کنترل خانه مد را به دست گرفت. و این برند وارد استراتوسفری شد که تا به امروز در آن قرار دارد و در کنار پوشاک زنانه و مردانه، عطریات را نیز پوشش می‌دهد.

آخرین نمایش

در آخرین نمایشش در سال ۲۰۰۲، ایو سنت لورن آخرین تعظیمش را همراه با آواز الهه مورد علاقه موسیقی او، کاترین دنو (Catherine Deneuve) با ترانه «زیباترین داستان عشق من» انجام داد.

آخرین نمایش ایو سنت لورن

استفانو پیلاتی (Stefano Pilati) که در سال ۲۰۰۵ جایگزین تام فورد شده بود، پیام ایو سنت لورن را پیشه راه خود ساخت: «لباس پوشیدن راهکاری است برای زندگی کردن.»

ایو سنت لورن بعد یک دوره طولانی بدمزاجی و ناخوش‌احوالی در خانه‌اش در پاریس، در اول ماه ژوئن سال ۲۰۰۸ و در سن ۷۱ سالگی درگذشت.

منبع

ایو سنت لورن ، تاریخچه برند (از آغاز تا پایان)
5 (100%) 5 votes
نمایش پروفایل

فشن بلاگر

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

شوآنا
ریست کردن رمز ورود