بیوگرافی ایو سنت لورن

ایو سنت لورن به عنوان طراح مدرن اروپایی در دهه ۱۹۶۰ تاکنون شناخته می‌شود.

سال‌های اولیه زندگی

ایو هنری دونات متیو سنت لورن در ۱ اوت ۱۹۳۶ در اوران الجزایر دیده به جهان گشود. او فرزند چارلز و لوسین آندره متیو سنت لورن است. او در ویلایی در نزدیکی دریای مدیترانه، به همراه دو خواهر کوچک‌ترش، میشله و بریجیت بزرگ شد. درحالی‌که خانواده نسبتاً خوبی داشت-پدرش وکیل و کارگزار بیمه بود که به‌طور هم‌زمان صاحب سینماهای زنجیره‌ای بود- دوران کودکی آسانی نداشت. سنت لورن در مدرسه شخصیت محبوبی نداشت و اغلب توسط قلدرهای مدرسه به هم‌جنس‌باز بودن متهم می‌شد و آزارش می‌دادند. درنتیجه، سنت لورن تقریباً هرروز کودکی عصبی و بیمار بود.

بااین‌حال، او در دنیای مد آرزوهای بسیاری داشت. او ساخت عروسک‌های کاغذ پیچی شده را دوست داشت و در اوایل نوجوانی‌اش برای مادر و خواهرش لباس طراحی می‌کرد. در ۱۷ سالگی، وقتی مادرش او را برای ملاقات با مایکل دو برونوف، سردبیر وگ فرانسه، به پاریس برد، جهان جدیدی جلوی چشمانش باز شد.

یک سال بعد، سنت لورن، که دو برونوف را با طراحی‌هایش تحت تأثیر قرارداده بود، به پاریس رفت و در سندیکای مد جایی که طرح‌ها به‌سرعت موردتوجه قرار می‌گیرند، ثبت‌نام کرد. دو برونوف نیز سنت لورن را به کریستین دیور، غول دنیای مد معرفی کرد. “دیور مسحورم کرد” سنت لورن بعدها از او یادکرد “من نمی‌توانستم مقابلش حرفی بزنم. او مبانی هنر را به من آموخت”.

هرچه که بعداً اتفاق افتاد، من هرگز سال‌هایی که در کنار او گذراندم را فراموش نمی‌کنم.” تحت نظارت دیور، سبک سنت لورن بالغ‌تر شد و توجه بیشتری به خود جلب کرد.”

طی کردن مسیر خود

در سال ۱۹۶۰، سنت لورن به کشورش الجزایر بازگشت تا برای استقلال کشورش مبارزه کند. او موفق به اخذ معافیت مبتنی بر شرط سلامت شد اما وقتی به پاریس بازگشت، کارش را با دیور از دست داد.

این اخبار در ابتدا برای طراح جوان و شکننده، بسیار آسیب‌زا بود. پس‌ازآن زشت‌تر هم شد، سنت لورن از استاد سابقش به علت نقض قراردادشان شکایت کرد و ۴۸۰۰۰ یورو به جیب زد.

پول و آزادی به‌سرعت فرصتی منحصربه‌فرد را پیش پای سنت لورن قرار داد. با همکار شریک و معشوقه‌اش، پیره برگ، توانست خانه مدی را افتتاح کند. با ظهور فرهنگ پاپ و اشتیاق عمیق برای طراحان شاداب و اصیل، زمان‌بندی سنت لورن دیگر بهتر از این نمی‌شد.

سال‌های آخر زندگی ایو سنت لورن

ایو سنت لورن در دهه ۱۹۸۰ به نمادی واقعی بدل شد. او به اولین طراحی بدل شد که آثارش را در موزه متروپولیتن نیویورک تماشا کرد. تحت مدیریت برگ، که به مدیریت شرکت سنت لورن حتی باوجود ورشکستگی دو نفرشان در ۱۹۸۶، ادامه داد و خانه مد به محلی برای سرمایه‌گذاری تبدیل شد.

اما سنت لورن تلاش کرد و مصمم شد و با اعتیادش به الکل و کوکائین مبارزه کرد. در ژانویه ۲۰۰۲، سنت لورن در آخرین نمایشش شرکت کرد و سپس در مراکش بازنشست شد. ۵ سال بعد، آثار و اهمیت سنت لوران بر فرهنگ فرانسه زمانی که توسط رئیس‌جمهور، نیکلای سارکوزی به ملاقات دعوت شد، موردتقدیر قرار گرفت.

ایو سنت لورن در پاریس، در ۱ ژوئن ۲۰۰۸ بعد از ابتلا به بیماری مختصری درگذشت.

صفحه اختصاصی ایو سنت لورن

زندگی‌نامه ایو سنت لورن

بیوگرافی ایو سنت لورن
نمایش پروفایل

فشن بلاگر

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

شوآنا
ریست کردن رمز ورود