مصاحبه با ولنتینو گاراوانی (قسمت اول)

در این مطلب به مصاحبه انجام شده با ولنتینو گاراوانی (Valentino Garavani) طراح مد ایتالیایی که در وبسایت The Talks قرار گرفته، می‌پردازیم:

آقای ولنتینو گاراوانی ، چقدر در زندگیتان کلمه بلیسیما (bellissima) را گفته‌اید؟

وقتی حقیقت را می‌بینم، وقتی می‌بینم چیزی واقعا زیبا است، آن را می‌گویم.

آیا این اتفاق هر روز می‌افتد؟

من سعی می‌کنم نگاهم سوی چیزهایی مثل این باشد.

آیا زیبایی واقعاً مهم‌ترین چیز برای شماست؟

زیبایی مهم‌ترین عامل برای یک خالق است. از زمانی که یک کودک بودم، عاشق ظاهر لباس‌ها بودم، من همواره یک چهره زیبا، یک بدن دوست‌داشتنی را تحسین کرده ام. از زیبایی یک زن، یک مرد، یک کودک، در یک نقاشی لذت می‌برم. چیزهای زیبا مهم هستند و به زندگی اهمیت می‌دهند. از زمانی که من بچه بودم، خودم را تشویق کردم تا زیبایی را درک کنم.

هنگامی که شما کار خود را به عنوان یک مرد جوان در پاریس شروع کردید، آیا فکر می‌کردید که روزی به یک افسانه درخشانِ بین‌المللی تبدیل شوید؟

عزیزم، رویابافی برای همه در شروع کار دشوار است. البته شما آرزوهایی دارید. من در سال ۱۹۶۸ یک مجموعه بسیار مهم ساختم و متوجه شدم که کارم خیلی خوب بوده است. تمام مجلات و افراد به ملاقات من آمدند. زنان کارهای من را به خاطر پر زرق‌وبرق و زنانه بودن دوست داشتند.

از آن به بعد صنعت مد بسیار تغییر کرده است. برداشت کلی شما چیست؟

مد در هر دهه تغییرات جدی کرده است. من دهه ۶۰ را تا حدودی دوست دارم، دهه ۷۰ را خیلی دوست دارم؛ اما از دهه ۸۰ متنفر بودم: من فکر می‌کنم این چیزی بسیار عامیانه بود. خانم‌هایی که لباس های با ظاهر زشت را می‌خریدند، دیوانه بودند: شانه‌های پهن، لباس های کوتاه، موهای کپه‌ای … من هرگز آن را دوست نداشتم؛ اما دهه ۹۰ بهتر بود.

کمی پیش از بازنشستگی گفتید امروزه یک طراح بیشتر شبیه یک مدیر است تا یک هنرمند خلاق. آیا هنوز با آن موافق هستید؟

آن‌ها می‌خواهند الان پول دربیاورند. اگر می‌خواهید پول زیادی کسب کنید، سعی کنید محصولی را ایجاد کنید که در همه جا به فروش برسد؛ اما پس از آن، بهره وری شما پایین میآید. محصولات ارزان هستند زیرا مواد واقعا گران نیستند. همانطور که می‌توانید تصور کنید من چنین چیزی را نمی‌پسندم.

شما به عنوان ولنتینو گاراوانی چگونه الهام می‌گیرید؟

گاهی اوقات نیمه‌های شب در مورد لباس‌ها رویا میبینم و همان موقع پشت میز طراحی‌ام شروع به طراحی میکنم. همچنین اگر به موزه ای مانند هریتاژ در سنت پترزبورگ بروم یا اگر از چین بازدید کنم و لباس های قدیمی تئاتر ملی آن را ببینم الهام خواهم گرفت. من از این نوع چیزها الهام می گیرم، اما از یک زن هرگز. من لباس را برای زنان طراحی می‌کنم، اما از آن‌ها الهام نمی گیرم.

چرا این‌گونه است؟ شما روابط خوبی با ستارگان بزرگ فیلم‌های هالیوودی و خانم‌های این حوزه داشته‌اید، بعضی از آن‌ها باید به‌نوعی الهام‌بخش باشند.

نکته این است که من باید مجموعه خود را دوست دارم من باید چیزهای شخصی خودم را برای فصل ایجاد کنم. اگر من آن را دوست داشته باشم، ستاره های فیلم و خانم‌های اطرافم نیز به آن بسیار علاقه‌مند خواهند بود.

نمایش پروفایل

فشن بلاگر

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

شوآنا
ریست کردن رمز ورود