ولنتینو ، تاریخچه برند (از آغاز تا پایان)

ولنتینو کلمنته لودویکو گاراوانی (Valentino Clemente Ludovico Garavani) – متولد ۱۱ ماه می سال ۱۹۳۲ در شهر لمباردی، ایتالیای شمالی – که به ولنتینو معروف است، یک طراح مد ایتالیایی و مؤسس برند و شرکت ولنتینو است.

در سال ۱۹۴۹، در سن ۱۷ سالگی او به دنبال علاقه شخصیش به مد و مطالعه در مدرسه هنرهای زیبا و اتحادیه طراحی و تولید پوشاک مد روز پاریس مشهور و پرآوازه، به پاریس رفت.

زمانی که مطالعاتش به پایان رسید، در خانه مد جین دِسِس (Jean Dessès) کارش را با طراحی آغاز کرد و به سمت دستیاری رسید.

پس از ۵ سال که در خانه مد کوچک دوستش گای لاروچ حسابی به او خوش گذشت، به ایتالیا بازگشت تا مارک تجاری‌اش را به کمک والدینش در رم راه‌اندازی کند.

ولنتینو رادمردی و بزرگواری را که در پاریس تجربه کرده بود با خود به رم بازگرداند و در بین ممتازان دلچه ویتا اعتباری کسب کرد.

در سال ۱۹۶۰ او با جیانکارلو جیامتی (Giancarlo Giammetti) آشنا شد و رابطه‌ای طولانی‌مدت را شکل داد که تا به امروز پابرجا مانده است – مدت کمی پس از آن، جیامتی شریک تجاری ولنتینو شد.

در سال ۱۹۶۲، او یک مجموعه گران‌قیمت و شیک را در قصر پیتی (Palazzo Pitti) در فلورانس برای اولین بار با توجه به تحسین منتقدان به نمایش گذاشت. این نمایش به‌عنوان پیشرفت غیرمنتظره او شناخته شد و خیلی زود او برای لباس‌های افراد مشهور و چهره‌های درخشان دست به طراحی زد.

نشان تجاری ولنتینو «V»

با توجه به اینکه او خودش را به‌عنوان طراحی برتر در زمینه پوشاک گران‌قیمت و شیک ایتالیایی به جهان شناساند، در سال ۱۹۶۷ برای «کالکشن بدون رنگ» اش برنده جایزه معتبر نیمن مارکوس (The Neiman Marcus Award) شد. این کالکشن بود که موجب شد، تا نماد «V» به نشان تجاری جهانیش بدل شود.

در همان سال، او لباسی را طراحی کرد که جکی کندی آن را برای ازدواجش با آریستوتل اناسیس پوشید. جکی اُ، که تحت این نام شناخته‌شده، یک مشتری و دوست وفادار برای ولنتینو بود.

در سال ۱۹۶۹، این طراح اولین مغازه‌های پوشاک آماده‌اش (ready-to-wear) را در میلان و رم افتتاح کرد، این کار را پیش از رفتن به نیویورک، جایی که او بیشتر سال‌های دهه هفتاد را در آن با برقراری ارتباطات اجتماعی و نوع پوشش لباس شخصیت‌های متفاوت دنیای مد و هنر آشنا شد، گذارند.

در طول دهه هشتاد، او اولین پوشاک کودکان را تحت عنوان ولنتینو در کنار کالکشن پوشاک برای جوانان به نام الیور راه‌اندازی کرد.

در سال ۱۹۸۹، او آکادمی ولنتینو را در رم، مرکزی فرهنگی برای خانه نمایش‌های هنری و فعالیت‌های فرهنگی، افتتاح کرد.

بازنشستگی ولنتینو

در سال ۱۹۹۸، این طراح شرکتش را به هلدینگ حوزه‌های صنعتی به مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار فروخت. در سال ۲۰۰۲، هلدینگ حوزه‌های صنعتی ولنتینو را به گروه لوکس مارزوتو فروخت. با این وجود، کماکان ولنتینو به‌عنوان یکی از طراحان و چهره‌های به‌شدت تأثیرگذار در جهان شناخته شده باقی مانده است.

با وجود شوق دنیاهای مد و فیلم، در سال ۲۰۰۶، او در فیلم شیطان پرادا می‌پوشد (the Devil Wears Prada) در کنار مریل استریپ (Meryl Streep) – بازیگر نقش ویراستار داستانی آمریکایی وگ، میراندا پریستلی – به‌صورت نقش فرعی (با بازی چهره معروف) ظاهر شد.

شیطان پرادا می‌پوشد

در طول همان سال او جایزه ارزشمند ششمین سپاه افتخار را در یک جشن در وزارت فرهنگ در قصر سلطنتی پاریس برنده شد.

بعد از گذشت یک ماه از زمانی که بازنشستگی او به‌عنوان یک طراح مطرح شد، او آخرین نمایش آماده‌اش را برای هفته مد بهار/تابستان سال ۲۰۰۸ در پاریس ارائه کرد.

در سال بعد، مستندی به نام ولنتینو: آخرین امپراطوری (Valentino: The Last Emperor) در جشنواره فیلم ونیز ارائه شد. این کار توسط روزنامه‌نگار، مت تیرنوئر ارائه وقایع شخصی و رسمی حول زندگی این طراح را در مستندش به نمایش گذاشت.

در پایان سال ۲۰۱۱، موزه مجازی ولنتینو گاراوانی با آدرس وب‌سایت به‌عنوان منبعی برای زندگی و کارهای ولنتینو راه‌اندازی شد.

در ماه اکتبر سال ۲۰۱۲، او برنده جایزه مدال فرماندهی سلسله هنرها و نامه‌ها – یکی از بالاترین افتخارات فرانسه – شد – به خاطر شناخت کارش در صنعت مد.

علی‌رغم بازنشستگی ولنتینو برای نام تجاری‌اش، این طراح مشهور کماکان روی کارهای ویژه کار می‌کند. او لباس عروسی آنا هاتاوی (Anne Hathaway) را در اواخر سال ۲۰۱۲ طراحی کرد.

عروسی آن هاتاوی

همچنین جامه بلند عروسی پوشیده شده بر تن شاهزاده مادلین سوئد (Princess Madeleine of Sweden) را برای عروسی پادشاهی در ماه ژوئن سال ۲۰۱۳ طراحی کرد.

منبع

ولنتینو ، تاریخچه برند (از آغاز تا پایان)
5 (100%) 5 votes
نمایش پروفایل

فشن بلاگر

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

شوآنا
ریست کردن رمز ورود