بیوگرافی هوبرت ژیوانشی

هوبرت ژیوانشی در ۲۱ فوریه ۱۹۲۷ در شهر بیویز در فرانسه شمالی متولد شد. پدر و مادر او، لوسیِن و بیتریس جیونچی، به او و برادرش ژان کلاد، میراثی گرانبها و اشرافی بخشیدند. بعد از آنکه لوسین در سال ۱۹۳۰ از دنیا رفت، هوبرت توسط مادر و مادربزرگ مادری‌اش بزرگ شد.

در سال ۱۹۴۴ هوبرت ژیوانشی به پاریس رفت تا در موسسه عالی هنرهای زیبا در رشته هنر تحصیل کند. در سن ۱۷ سالگی، ژیوانشی کارآموزی را نزد ژاک فت آغاز کرد. بعد از زمانی که با فت گذراند، ژیوانشی برای خیاطی‌های زنانه‌ مشهور فرانسه مانند لوسین لولونگ، رابرت پیگه و السا شیاپارلی مشغول کارهایی انجام داد.

او خانه‌ طراحی خودش را در سال ۱۹۵۲ تاسیس کرد. اولین کالکشن او بسیار پر بازدید بود. دامن‌های بلند و تاپ‌های اندازه و مناسب (tailored fit) که شامل بلوز بتینا (Bettina Blouse) می‌شد این کالکشن را تشکیل می‌دادند. پس از این کالکشن، او از لباس‌های شب زیبا، کلاه‌های زنانه و کت و شلوار‌های با تن‌خور استاندارد رونمایی کرد. رفته رفته نام ژیوانشی مترادف شد با برازندگی پاریسی‌ها.

در سال ۱۹۵۳، ژیوانشی با طراح اسپانیایی، کریستوبال بالنسیاگا دیدار کرد. کسی که او به خوبی تحسینش می‌کرد و تبدیل به یک مشاور محبوب شده بود. در اواسط دهه ۵۰، این دو برای معرفی یک طرح جدید به نام پیراهن گشاد و کیسه‌مانندی با یکدیگر همکاری کردند. یک مدل شل و ول و بدون هیچ کمربندی.

از دهه ۶۰ ژیوانشی ترند جدیدی را با دقت و توجه برای کوتاه تر کردن لبه‌ انتهای تحتانی لباس‌ها و طرح‌های بی‌پرده‌تر و صریح‌تر آغاز کرد.

هوبرت ژیوانشی و دنیای سینما

ژیوانشی برای ستارگان زیادی طراحی کرد، از جمله برنده‌ اسکار، آدری هپبورن که با توجه به سبک سینمایی‌اش با او ارتباط بسیار نزدیکی برقرار کرد. ژیوانشی لباس او را برای فیلم‌های صبحانه در تیفانی (۱۹۶۱)، چهره نمکین (۱۹۵۷) به همراهی خیاط لباس‌های ویژه ادیت هد طراحی کرده است. ژیوانشی همچنین وظیفه‌ طراحی برای هپبورن را در فیلم های چگونه یک میلیون بدزدیم، عشق در بعد از ظهر، پاریس در تب و تاب را بر عهده داشت.

در سال ۱۹۵۷ برند ژیوانشی از عطر محبوب L’lnterdit که بر گرفته از هپبورن بود، رونمایی کرد.

از دیگر بانوان شناخته‌شده‌ای که پیراهن‌های ژیوانشی را پوشیده‌اند، بانوی اول آمریکا، ژاکلین کندی اوناسیس، دوشیزه‌ موناکو، والیس سیمپو، دوک وینزور و بیب پلی را می‌توان نام برد.

بعد از فروش کسب و کار خود به لوییس ویتون در سال ۱۹۸۸، ژیوانشی ۷ سال دیگر هم به طراحی ادامه داد. در سال ۱۹۹۵ از آخرین کالکشن خود رونمایی کرد و سپس بازنشستگی خود را اعلام کرد.

چند سال بعد جیونچی در عمارت لی ژونشه (Le Jonchet) در حومه‌ فرانسه زندگی کرد. کار‌های او در نمایشگاه رتروسپکتیو در موسسه مد فناوری در نیویورک و قصرموزه گالیقا (Musée Galleria) در پاریس به نمایش درآمدند.

همچنین او جایزه‌‌ای را از انجمن طراحان مد آمریکا در سال ۱۹۹۶ دریافت کرد.

هوبرت ژیوانشی در ۱۰ مارس ۲۰۱۸ از دنیا رفت.

بیوگرافی هوبرت ژیوانشی
5 (100%) 3 votes

برچسب ها

نمایش پروفایل

فشن بلاگر

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

شوآنا
ریست کردن رمز ورود