جورجیو آرمانی ، تاریخچه برند (از آغاز تا پایان)

شرکت سهامی جورجیو آرمانی یکی از خانه‌های مد مشهور در جهان است. تعدادی طراح با تغییر مد به وسعت همین نام یعنی جورجیو آرمانی که تنها سهامدار، مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره شرکت است، اعتبار کسب می‌کنند.

این گروه از امواج ادغام در صنایع محصولات لوکس، منحصربه‌فرد باقی‌مانده است. آرمانی بجای آن در گسترش کنترل روی تولید و توزیع محصولاتش سرمایه‌گذاری کرده است. این گروه حدود ۲۵۰ فروشگاه در ۳۴ کشور دارد و همچنین محصولاتش را در فروشگاه‌های انحصاری فروخته است.

تاسیس برند جورجیو آرمانی

آرمانی شرکتش را در ۲۴ جولای ۱۹۷۵، به پیشنهاد شریک مشتاقش، سرجیو گالوتی تأسیس کرد. اولین محصولشان لباس‌های مردانه و زنانه آماده، بود. شرکت از ابتدا موفق بود؛ فروش سال اولشان ۱ میلیون دلار بود. در ۱۹۷۸، موافقت‌نامه صدور مجوز با GFT به آرمانی اجازه تأسیس ساختمان جدیدی را داد. آن ساختمان، پالاتزویی متعلق به قرن ۱۷ام در شهر میلان ایتالیا بود و نه تنها می‌توانست دفاتر کار در خود بگنجاند، بلکه محلی برای نمایش‌های مد و همچنین محل اقامت شخصی آرمانی نیز بود. آرمانی به خاطر ابداع صنایع مد ایتالیا بخصوص در میلان، بسیار مورد توجه قرار گرفت.

طرح‌های نوآورانه

سال بعد، ۱۹۷۹، شرکت جورجیو آرمانی در ایالات‌متحده تأسیس شد و او در اواخر این دهه میان صاحبان خانه‌های مد جهانی قرار گرفت. بخشی از موفقیت او به خاطر ریسک‌های برجسته‌اش در طراحی است که مدل‌هایی باب روز را با ریزه‌کاری‌هایی همچون حذف لایه از کت‌وشلوار سنتی مردانه خلق می‌کرد. لباس‌های زنانه راحت‌تر و با زرق‌وبرق کمتری دوخته می‌شدند. دیگر طراحان و هنرمندان دست‌اندرکار از او کپی می‌کنند اما بازهم به اصل آن نمی‌رسند.

آرمانی و برند جین او در اوایل ۱۹۸۰ آغاز به کار کردند، دهه‌ای که با جین‌های طراحانش شناخته می‌شود. امپریو آرمانی نسخه ارزان‌قیمت آن محسوب می‌شود؛ بوتیک‌های امپریو آرمانی و جورجیو آرمانی به‌زودی در میلان افتتاح می‌شوند.

گالوتی، شریک آرمانی و کسی که مدیریت روزمره را بر عهده داشت، از بیماری ایدز در ۱۹۸۵ فوت کرد و آرمانی را با ۵۰ درصد سود شرکت تنها گذاشت. آرمانی پس‌ازآن برخی ناظران را با حس کسب‌وکارش شگفت‌زده کرد. او به‌سرعت شروع به گسترش خط تولید امپریو آرمانی فراتر از تولید جین، کرد. در ۶ سال آینده، فروش امپریو از ۷۵ میلیون دلار به ۲۰۹ میلیون دلار افزایش یافت.

گسترش بیشتر

انواع شرکت‌های جدید او در نیمه پایانی دهه ۱۹۸۰ گسترش پیدا کردند. اولین فروشگاه آرمانی در میلان ایتالیا در سال ۱۹۸۶ افتتاح شد. جورجیو آرمانی ژاپنی، شرکت مشترکی با شرکت ژاپنی ایتوکو، در سال ۱۹۸۷ تأسیس شد. اولین رستوران امپریو آرمانی که در لندن در دهه ۱۹۸۰ تأسیس شد، به نتیجه اجتناب‌ناپذیری در پیشرفت برند آرمانی منجر شد. جورجیو آرمانی همچنین شروع به بازسازی رستوران‌های کوچک دونی در شهر فلورانس در سال ۱۹۸۹ کرد. از جهت دیگر، مجله امپریو آرمانی در ژانویه همان سال منتشر شد.

درآمد شرکت

درآمد شرکت در سال ۱۹۹۰ به ۳۰۶ میلیون دلار رسید؛ درآمد خرده‌فروشی‌ها به ۱۶۰ میلیون دلار رسید؛ حقوق و دستمزد به مبلغ ۱۳۰ میلیون دلار می‌رسید و عملیات تولید آرمانی ۱۶ میلیون دلار دیگر به این ارقام اضافه کرد. درآمده خالص پس از مالیات ۵۴٫۲ میلیون دلار بود. مجموع فروش خرده‌فروشی، ازجمله محصولات دارای مجوز، به مبلغ ۱٫۶ میلیارد دلار رسید. این شرکت هیچ بدهی نداشت. گرچه بسیاری از بوتیک‌های مد با کیفیت بالا با شروع اقتصاد دهه ۱۹۸۰ دچار رنج می‌شدند، بوتیک‌های آرمانی هنوز قادر به پرداخت قیمت‌های بالا برای خرید نخ‌های با کیفیت بودند.

صفحه اختصاصی جورجیو آرمانی

تاریخچه شرکت سهامی جورجیو آرمانی

نمایش پروفایل

فشن بلاگر

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

شوآنا
ریست کردن رمز ورود