فندی ، تاریخچه برند (از آغاز تا پایان)

پائولا فندی: «هر چیزی که فندی در اختیار دارد، می‌بایست متمایز باشد… جدای از دیگران… می‌بایست هویت خودش را داشته باشد.»

تاریخچه فندی از گوشه پیاتزا ونیزیا در رم در سال ۱۹۱۸ آغاز می‌شود. الهام گرفته از تکنیک‌های صنعتگرانه سنتی اساتید زین سازی رمی، کارآفرین جوان آدل کاساگراند که کارگاه چرم بافی خود را راه‌اندازی کرد. در سال ۱۹۲۵، او با ادواردو فندی ازدواج کرد و این زوج در کنار این کارگاه، یک بوتیک کوچک را افتتاح کردند و خودشان هم در طبقه بالایش سکونت کردند. در بین سال‌های ۱۹۳۱ و ۱۹۴۰، آدل ۵ دختر به دنیا آورد: پائولا، آنا، فرانکا، کارلا و آلدا.

این خواهران پای ثابت آتلیه هنری از بدو تولدشان بودند و آدل آن‌ها را درون زیرشلواری‌های راه‌راه در بین کیف‌دستی‌ها برای استراحت قرار می‌داد. کارلا فندی در ارتباط با کودکیش می‌گوید:

«اکسسوری ها اولین اسباب‌بازی‌های ما بودند».

تمام ۵ دختر در کنار والدینشان در کسب‌وکار خانوادگی از سنین نوجوانی کار می‌کردند.

گسترش برند

در سال ۱۹۶۴، خواهران دفتری را در بورگوگنونا رم افتتاح کردند و تصویر بزرگی از مادرشان را در ورودی آنجا نصب کردند. سال بعد، آن‌ها کار کردن با کارل لاگرفلد را آغاز کردند، کسی که در کنار این خواهران، به آن‌ها کمک کرد تا برندشان را به دنیای مد لوکس امروز وارد کنند. در این زمان، یکی از اولین لوگوهای شرکت: F دوگانه مشکی و قهوه‌ای مشهور خلق شد.

در سال ۱۹۷۷، این خانه مد خط آماده پوشیدن (ready to wear) شناخته‌شده به‌عنوان «۳۶۵ – لباسی برای هر روز سال، برای زنی که به دنبال مطابقت داشتن کیف‌دستی و خزش با آن می‌گردد» و در سال ۱۹۷۸ آن‌ها خطی از کفش‌های تولیدشده توسط دیگو دلا واله را تولید کردند.

زمانی که آدل در سال ۱۹۷۸ فوت کرد، هر یک از ۵ خواهران فندی بخشی از کسب‌وکار را به دست گرفتند. پائولا مسئول محصولات خز آن‌ها، آنا محصولات چرمی، فرانکا روابط با مشتری، کارلا هماهنگی کسب‌وکار و آلدا مسئول فروش شدند.

دهه ۱۹۸۰ گسترش خانه‌های مد را به طرز قابل‌توجهی به خود دید. خواهران فندی فروشگاه‌ها و بوتیک‌هایی را در سراسر جهان افتتاح کردند و لوگوی فندی در همه‌چیز، از پلیور تا دکوراسیون خانه دیده می‌شد. در سال ۱۹۹۰، آن‌ها اولین عطر و خطوط آماده پوشیدن مردانه‌شان را معرفی کردند.

بااین‌حال این برند در سال ۱۹۹۷ زمانی که آن‌ها مجموعه‌ای از کیف‌های دستی را معرفی کردند که شامل باگت فندی بود، وضعیت فرقه‌ای پیدا کردند. کیف «it» توسط سیلویا ونتورینی فندی (دختر آنا) طراحی‌ شده بود و از نان فرانسوی الهام گرفته بود و برازنده دست‌های سلبریتی‌های همچون مدونا، جولیا رابرتس، نائومی کمپل و گوینث پالترو شد.

پایان دوران موسسین فندی

مانند مادرش، سیلویا نیز به کسب‌وکار خانوادگی پیوست. در ۶ سالگی او در نمایش مد حضور داشت و برای یک کمپین تبلیغاتی از او عکس گرفته بودند. عضو کوچک خاندان فندی برای مدل موهای او از رم به میلان رفتند. در ۱۴ سالگی، سالی که پدرش فوت کرد، او به گرداندگی صحنه اجتماعی رم کشیده شده بود. کارل لاگرفلد در مورد او گفته است: «او خیلی ترندی بود، یک دختر بازیگر بسیار جذاب رمی». پس از یک دوره حضور در دانشگاه، او به مدیریت نمایش‌های تن‌پوش‌های این برند در آمد که گردبادی از سفرها و رویدادهای اجتماعی را برای او به همراه داشت. برای کار کردن در کنار خواهرش، ماری ترسا، دختران مجبور بودند هر فصل به نیویورک سفر کنند تا کالکشن شان را بفروشند، غذاخوردن در مستر چاو، اسکیت‌بازی در لباس‌های کاکتیل فندی و مهمانی گرفتن در استودیوی ۵۴.

مجموعاً ۵ خواهر فندی، ۱۱ فرزند داشتند و ۳۰ نوه. خیلی از این اعضای خانوادگی پیش از اینکه این برند با LVMH و پرادا در سال ۱۹۹۰ همکاری کند، در این کسب‌وکار حضور داشتند. کارل لاگرفلد گفته بود: «تنش‌هایی در حال شکل‌گیری بود» در دهه ۱۹۹۰ در کسب‌وکار فندی؛ و در ادامه می‌گوید: «۵ تا خواهر خیلی زیادند؛ و آن‌ها با هم صحبت نمی‌کردند. همه شوهران زمانی که آن‌ها برندشان را فروختند بسیار خوشحال شدند».

امروزه، سیلویا تنها عضو خانواده است که در فندی باقی‌مانده است. در سال ۱۹۹۴ او مدیر خلاق اکسسوری ها شد و اکنون مسئولیت پوشاک کودکان این برند را نیز به عهده دارد.

فندی ، تاریخچه برند (از آغاز تا پایان)
نمایش پروفایل

فشن بلاگر

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

شوآنا
ریست کردن رمز ورود