واژگان تصویری دنیای مد و پوشاک (قسمت نهم)

در این سری مطالب، قصد داریم تا شما را با برترین واژگان و اصطلاحات رایج در دنیای مد و پوشاک آشنا کنیم: 

اصطلاحات رایج در دنیای مد و پوشاک

۴۱٫ بخیه پر (Feather Stitch)

بخیه پر یک بخیه گلدوزی است که از بخیه‌های قطری پتو ساخته‌شده است که به‌طور زیگزاگی از چپ به راست حرکت می‌کند. تکنیکی است که بخیه‌های حلقه‌ای را شامل می‌شود که در قرن نوزدهم رایج بودند. بخیه‌زنی پر به‌عنوان فگوتینگ یا بخیه پروازی شناخته‌شده و می‌تواند جهت تزئین روپوش‌ها به کار گرفته شود.

دنیای مد

۴۲٫ ملیله‌دوزی (Filigree)

ملیله‌دوزی به یک علت با اصل و نسب از لحاظ واژه‌ای در زبان انگلیسی هم‌آوا است. ملیله‌دوزی اغلب در اوت کوتور (مد با کیفیت بالا و منحصر به فرد) یافت می‌شود؛ یک تکنیک تزئینی و پیچیده و پر جزئیات که در آن سیم طلایی، نقره‌ای یا مسی پیچیده شده و به شکل نوشته‌های ظریف، نقش و نگار مزین یا آذین‌توری خیالی تشکیل داده می‌شوند که مانند نقش‌اندازی روی یک سطح پارچه پراکنده می‌شود.

دنیای مد

۴۳٫ چین‌دار کردن حاشیه لباس (Flounce)

چین‌دار کردن حاشیه لباس یک برجسته‌سازی، یک حاشیه‌دار کردن یا یک چین‌دار کردن است. این نوار گسترده‌ای از پارچه جمع شده و دوخته‌شده برای یک دامن یا لباس است. آن‌ها اغلب در سجاف ظاهر شده و به برجسته‌سازی نشانه و سیلوئت یک دامن کمک می‌کند.

دنیای مد

۴۴٫ سجاف چین‌دار (Fluted Hem)

سجاف چین‌دار به یک سیلوئت یک پایان فوق‌العاده می‌دهد – یک دامن مدادی را به کمک چین‌دار کردن روی یک سجاف تصویر می‌کند. شکل زنانگی رایجی دارد که دامن‌های مدادی فوق باریک را شامل می‌شود که شعله‌ور از زانوها یا زیر آن می‌کند، به سبکی که شکل افسونگر و عشق به رقص را برانگیخته می‌کند.

دنیای مد

۴۵٫ بندهای قورباغه‌ای (Frog Fastenings)

بندهای قورباغه‌ای گاهی اوقات به «قورباغه چینی» اشاره دارد. این‌ها قیطان‌دوزی‌های تزئینی هستند که برای بستن جلوی یک لباس مورداستفاده قرار می‌گیرند و از یک دکمه در یک طرف همراه با حلقه‌ای برای گذر کردن از آن یکی تشکیل‌شده‌اند. «قورباغه‌ها» در طرف دیگر مانند حایل کتاب برجسته کرده‌اند. بندها قدمتشان به چین باستان بازمی‌گردد، که پیش از زمان افول پارچه ابریشمی یونیفرم‌های نظامی قرن ۱۷ ام به‌طور گسترده مورداستفاده قرار می‌گرفتند. سپس این تکنیک تزئینی تحت عنوان «قورباغه‌ای» شناخته شد.

دنیای مد

واژگان تصویری دنیای مد و پوشاک (قسمت نهم)
5 (100%) 3 votes

برچسب ها

نمایش پروفایل

فشن بلاگر

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

شوآنا
ریست کردن رمز ورود