واژگان تصویری دنیای مد و پوشاک (قسمت هشتم)

در این سری مطالب، قصد داریم تا شما را با برترین واژگان و اصطلاحات رایج در دنیای مد و پوشاک آشنا کنیم: 

اصطلاحات رایج در دنیای مد و پوشاک

۳۶٫ اِپُل (Epaulet)

ابتدا، اِپُل از تزئینات روی شانه بود که درجات نظامی افراد را نشان می‌داد. کمی بعد، آن‌ها جای خودشان را دنیای مد پیدا کردند. از پرهای شانه رم باستان تا ربان‌های روی کت‌های نظامی، اِپُل نشانه شجاعت و دلاوری بوده است. جنسشان می‌تواند فلزی یا پارچه‌ای باشد، اما اغلب به صورت برش‌های طلایی همراه با حاشیه‌های نواری دیده می‌شوند.

دنیای مد

۳۷٫ مادگی (Eyelet)

مادگی‌ها سوراخ‌های کوچک یا سوراخ‌شدگی هستند که به‌عنوان اتصال و بست همراه با ریسمان و قلاب مورداستفاده قرار می‌گیرند. معمولاً مادگی به کمک یک فلز، ریسمان یا حلقه پارچه‌ای ایجاد می‌شود. حلقه «چشمی کوچک» سوراخ را تقویت کرده و جلوی آن را از کشیده شدن می‌گیرد، درحالی‌که چشمی کوچک متعلق به نواربندی نخی، رشته یا طنابی است. مادگی‌ها می‌توانند کارکردی بوده یا به‌طور کامل برای اهداف تزئینی به کار روند.

دنیای مد

۳۸٫ پارچه (Fabric)

پارچه بوم مشکی‌رنگی است که مد روی آن بنا می‌شود. این نقطه آغازی برای هر چیزی است که ساخته می‌شود. پوشاک می‌توانند بافته‌شده یا غیربافته‌شده باشند، بافت یا فیبرهای خاص و از پنبه تا ارگاندی، ابریشم تا جرجت، ژوپن زیردامن تا کش‌باف، پشم، مخمل و … در هر گستره‌ای رنگ، وزن و چاپ قابل‌تصور.

دنیای مد

۳۹٫ پارچه حاشیه‌ای (Facing Fabric)

پارچه حاشیه‌ای دو معنا و هدف در طراحی مد دارد. یک «پارچه حاشیه‌ای» جهت آراستن بخش پایانی روی لبه‌های خام یک لباس به کار گرفته می‌شود، مانند گردنبندها و جای آستین. حواشی شکل‌دار که معمولاً از پارچه مشابه با خود لباس استفاده می‌شود، برای مطابقت دادنش با لبه‌ای که می‌خواهند، بریده می‌شود، درحالی‌که حواشی دیگر نوارهای برش پارچه‌ای روی حالتی اریبی واقع می‌شوند. این‌ها مانند برشی برای مطابقت دادن با لبه هستند. پارچه حاشیه‌ای به «وجه حاشیه‌ای» پارچه اشاره دارد. این قابل‌ارائه‌ترین و بالاترین وجه پارچه است –شناخت آن همواره زمانی که یک  بافت چاپی همراهش باشد، آسان‌تر خواهد بود.

دنیای مد

۴۰٫ گاف (Faux Pas)

گاف، درحالی‌که واقعاً یک اصطلاح مرتبط با دوزندگی نیست، چیزی است که در حوزه مد از آن واهمه دارند. یک گام اشتباه است – خطای داوری، لغزش زبانی یا بدتر از پوشیدن اشتباه چیزی (یا خلق چیزی). یک لغزش خیاطی که می‌تواند شما را در فهرست بدترین چیزهایی که باید به هر شکلی از آن جلوگیری کرد، اشاره داشت.

دنیای مد

واژه‌نامه تصویری دنیای مد

مد از A تا Z

واژگان تصویری دنیای مد و پوشاک (قسمت هشتم)
5 (100%) 3 votes

برچسب ها

نمایش پروفایل

فشن بلاگر

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

شوآنا
ریست کردن رمز ورود