واژگان تصویری دنیای مد و پوشاک (قسمت هفتم)

در این سری مطالب، قصد داریم تا شما را با برترین واژگان و اصطلاحات رایج در دنیای مد و پوشاک آشنا کنیم: 

اصطلاحات رایج در دنیای مد و پوشاک

۳۱٫ بخیه‌زنی تزئینی الماسی (Diamond Smocking)

بخیه‌زنی تزئینی الماسی، حالت الماسی‌شکل بخیه‌زنی بوده که در آن یک تکنیک گلدوزی برای جمع‌بسته نگه‌داشتن لباس به‌صورت تاشده و در کنار هم استفاده می‌شود. بخیه‌زنی تزئینی مورداستفاده قرارگرفته جهت خلق انعطاف‌پذیر طولانی‌مدت به‌منظور تن‌خورسازی و انعطاف‌پذیری پارچه را ابداع کرده و آن را توانمند می‌سازد. قدمت این کار به سردست‌ها، بالاتنه‌های پیراهن و گردنبندهای قرون‌وسطی برمی‌گردد.  

دنیای مد

۳۲٫ دیرندل (Dirndl)

این لباس سنتی پوشیده‌شده توسط زنان در آلمان جنوبی برای همراهی با اشراف‌زادگان در شلوار چرمی‌شان است. دیرندل خودش دربرگیرنده یک بالاتنه پیراهن، بلوز و دامن کامل است – به ماریای «صدای موسیقی» فکر کنید. یک دامن دیرندل بخشی از لباس سبک و دایره‌ای است که در قسمت کمر جمع شده و تا زیر زانو ادامه دارد.

دنیای مد

۳۳٫ دراپه (Drape)

دراپه شیوه‌ای است که در آن یک پارچه یا لباس آویزان می‌شود (به پرده‌ها نیز دراپه می‌گویند). کوکو شنل یک بار کریستین دیور را به چین‌دار کردن لباس زنان به‌جای لباس پوشاندن به آن‌ها متهم کرد، اما چین‌دار کردن بخش مهمی از طراحی مد است.

این فرایند موضع‌گیری و متصل کردن پارچه با سوزن روی یک لباس جهت توسعه ساختار سیال بیشتری است. از دراپه به‌طور ویژه در اوت کوتور استفاده می‌شود.

دنیای مد

۳۴٫ گل‌دوزی و نقش‌دوزی (Embroidery)

گلدوزی تکنیک تخصصی آذین‌بندی و تزئین یک لباس به‌وسیله دست، با استفاده از بخیه‌ها در ابریشم‌ها و الیاف‌ها بوده و گاهی اوقات پولک‌ها، خرمهره‌ها، پرها و مرواریدهاست. قدمت گلدوزی به قرن ۵ ام پیش از میلاد در چین باستان بازمی‌گردد. امروزه، لسج در پاریس یکی از محترم‌ترین خانه‌های گلدوزی در جهان است. گلدوزی تعداد نامتناهی از سبک‌های بخیه‌زنی متفاوت را از قیطان‌دوزی تا بخیه‌دوزی گل‌دار، پرپوشانی، یا گره‌های فرانسوی و آراستن با مروارید، بخیه‌زنی تزئینی و زردوزی به کار می‌گیرد. این هنر دستی تخصصی در مرکز هر کار اوت کوتوری وجود دارد – این مترادف با تفاوت بین خوش‌نویسی دست‌نویس و یک فونت تایپی است؛ زیبایی در خطاطی قرار دارد.

دنیای مد

۳۵٫ خط امپراتوری (Empire Line)

خط امپراتوری نامش را از امپراتور جوزفین دی بوهارنیس می‌گیرد، کسی که با ناپلئون، رهبری اولین امپراتوری فرانسه، در قرن ۱۸ ام ازدواج کرد. این سبک دارای الهامات نئوکلاسیک است – در این مورد دادگاه خدایان زن و مرد. بالاتنه پیراهن تحت خطوط اطراف سینه قرار دارد، درحالی‌که سیلوئت معمولاً در کل بدن به‌صورت شل و آویزان قرار خواهد گرفت.

دنیای مد

واژه‌نامه تصویری دنیای مد

مد از A تا Z

واژگان تصویری دنیای مد و پوشاک (قسمت هفتم)
5 (100%) 5 votes
نمایش پروفایل

فشن بلاگر

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

شوآنا
ریست کردن رمز ورود