واژگان تصویری دنیای مد و پوشاک (قسمت ششم)

در این سری مطالب، قصد داریم تا شما را با برترین واژگان و اصطلاحات رایج در دنیای مد و پوشاک آشنا کنیم: 

اصطلاحات رایج در دنیای مد و پوشاک

۲۶٫ پاهای کلاغ (Crow’s Feet)

پاهای کلاغ بخیه‌های مثلثی هستند که به شکل سنتی در انتهای جیب‌ها یا ساسون‌ها روی لباس‌های دوخته‌شده استفاده می‌شود. این شکل در ابتدا با کوک‌زنی مشخص می‌شود، پیش از اینکه یک سوزن به سمت چپ یا گوشه بالا در بخیه‌های چپ به راست کوچک بچرخد و همراه با بخش بالایی و طرح‌ریزی‌شده به سمت پایین ادامه پیدا می‌کند. پاهای کلاغ برای دوخت بخش‌های محکم پنهان در نقاط تحت فشار، مانند پلیسه‌ها یا گوشه‌ها به کار گرفته می‌شود.

دنیای مد

۲۷٫ کالکشن کروز (Cruise Collection)

کالکشن‌های کروز، که تحت عنوان ریزورت نیز شناخته‌شده هستند، بین دو رویداد اصلی کالکشن آماده پوشیدن فصل‌ها اجرا می‌شوند؛ بهار/تابستان و پاییز/زمستان. اصالتاً، آن‌ها برای مشتریان ویژه‌ای خلق شده‌اند که به کمد لباسهایی نیاز دارند که برای سفرهای بین فصلی‌شان به اقلیم‌های متفاوت نیازشان دارند. اکنون، آن‌ها توسط تعداد بسیار زیادی از برندهای بزرگ به‌عنوان فرصتی برای تزریق یک کالکشن نیم‌فصل اجباری به بازار پذیرفته‌شده‌اند.  

دنیای مد

۲۸٫ درزهای منحنی (Curved Seams)

درزهای منحنی زمانی شکل می‌گیرند که پلیسه یا خط منحنی مد نظر باشد، مانند درزهای شاهزاده. آن‌ها تن‌خوری مناسب ایجاد می‌کنند و به لباس شکل می‌دهند.

زمانی که یک درز منحنی ایجاد می‌کنید، پارچه می‌بایست به‌طور یکنواخت چاک‌دار شده و درز کشیده شود تا به منحنی مطلوب برسد.

دنیای مد

۲۹٫ ساسون‌ها (Darts)

ساسون‌ها نشان‌های نقطه‌گذاری لباس‌ساز هستند. آن‌ها تکنیکی هستند که برای شکل‌دهی به لباس‌ها با منحنی‌سازی لباس مستقیم به یک طرف شکل‌دهی می‌شود. ساسون‌ها با بخیه زدن طولانی و باریک همراهند که در یک طرف به سمت پایین فشار داده می‌شوند. عرض و پهنای آن‌ها با هم تفاوت دارند، همان‌طور که یک لباس به آن نیاز دارد، و می‌تواند شکلی را در شانه، گردن، نیم‌تنه و خطوط کمر با کم شدن در یک یا دو طرف قرار بگیرند.

دنیای مد

۳۰٫ کمرنگ‌شدگی (Dégradé)

کم‌رنگ‌شدگی جایی است که در آن یک رنگ لباس، یا خود لباس، مانند یک غروب از متراکم‌ترین رنگ‌دانه یا نخ تا بهترین حالت کمرنگ می‌شود. این یک تکنیک رایج در کوتور است با تمام رنگ‌های طیف رنگی، از عمیق‌ترین تا روشن‌ترین، و اغلب در لباس‌های مخملی‌ یا ابریشمی‌ به کار گرفته می‌شود.

دنیای مد

واژه‌نامه تصویری دنیای مد

مد از A تا Z

واژگان تصویری دنیای مد و پوشاک (قسمت ششم)
5 (100%) 1 vote

برچسب ها

نمایش پروفایل

فشن بلاگر

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

شوآنا
ریست کردن رمز ورود