واژگان تصویری دنیای مد و پوشاک (قسمت پنجم)

در این سری مطالب، قصد داریم تا شما را با برترین واژگان و اصطلاحات رایج در دنیای مد و پوشاک آشنا کنیم: 

اصطلاحات رایج در دنیای مد و پوشاک

۲۱٫ پلیسه‌های فشنگی (Cartridge Pleats)

پلیسه‌های فشنگی حالتی ویژه از پلیسه‌ها هستند که اغلب در دامن‌ها یا پرده‌ها به کار گرفته می‌شوند. آن‌ها مجموعه‌ای از تاشدگی‌های کوچک، دایره‌ای و بیرونی هستند. آن‌ها برای تشبیه نمودن خطی فشنگ‌ها روی یک کمربند فشنگی حضور دارند، اگرچه خانم‌های کمی با سوزن روی این پلیسه‌ها کار انجام می‌دهند، روی این موارد فعالیت دارند.

دنیای مد

۲۲٫ برش دایره‌ای (Circular Cut)

برش دایره‌ای، یکی از ساده‌ترین روش‌های مورداستفاده قرارگرفته در دوخت و دوز است. یک دامن دایره‌ای همان‌طور که به نظر می‌رسد، در نقطه مخالف برش‌های دارای زاویه مستقیم است، شما یک مسیر دایره‌ای را دنبال می‌کنید، یک دایره کامل نرم ایجاد می‌کنید، تا الگوی ساده‌ای برای خلق چین و حاشیه‌ها داشته باشید، درست مانند آن‌هایی که در پیراهن‌های فلامنکوی سنتی مزین‌شده وجود دارند.

دنیای مد

۲۳٫ پاشنه مخروطی (Cone Heel)

پاشنه مخروطی یک مخروط شبیه به بستنی از یک پاشنه است که شما را روی انگشت‌هایتان بالا می‌برد. شکل مثلثی داشته و با پاشنه پهن در کف کفش شروع شده و نوک‌ها باریک‌تر می‌شوند، گاهی‌اوقات برای رسیدن به حالت باریک و نقطه‌ای. آن‌ها پهن‌تر هستند، و تا شما بتوانید راحت‌تر موقع استفاده آن‌ها را به نمایش بگذارید، مانند یک پاشنه سوزنی.

دنیای مد

۲۴٫ یقه افتاده (Cowl Neckline)

یقه‌های افتاده، زمانی که یک ‌تکه لباس با پارچه چین‌دار شود، بچرخد و تا شود دور خط گردن که در زیر ترقوه قرار دارد، ظاهر می‌شوند. یقه‌های افتاده در دهه ۱۹۳۰ مشهور شدند، اگرچه این‌طور تصور می‌شد که آن‌ها متعلق به دوران یونان باستان هستند. چین‌های آن‌ها خیلی فریبند عمل می‌کند تا اینکه با نقش‌های برجسته بدن یکسان شده و نمایش‌شان را محدود میکند.

دنیای مد

۲۵٫ بخیه مقطعی (Cross-Stitch)

بخیه مقطعی یک بخیه گلدوزی بسیار فراگیر و همه‌جایی است که می‌تواند یک زمینه ساده ایجاد کند و اغلب برای ملیله‌دوزی و گلدوزی تزئینی درون برجستگی‌ها به کار می‌رود. این بخیه برای حاشیه‌دوزی تزئینی، موتیف‌ها یا نواربندی ساده به کار گرفته می‌شود. همان‌طور که از نام آن پیداست، این بخیه از یک حالت تقاطعی با دو قطر به دست می‌آید.

دنیای مد

واژه‌نامه تصویری دنیای مد

مد از A تا Z

واژگان تصویری دنیای مد و پوشاک (قسمت پنجم)
نمایش پروفایل

فشن بلاگر

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

شوآنا
ریست کردن رمز ورود