واژگان تصویری دنیای مد و پوشاک (قسمت چهارم)

در این سری مطالب، قصد داریم تا شما را با برترین واژگان و اصطلاحات رایج در دنیای مد و پوشاک آشنا کنیم: 

اصطلاحات رایج در دنیای مد و پوشاک

۱۶٫ قیطان‌دوزی (Braiding)

قیطان‌دوزی – در دوخت و دوز لباس – خیلی بی‌شباهت به بافت مو نیست، این روش با خود اسم خاص خود را به دوش می‌کشد. این یک روش آراستن، دوردوزی یا گلدوزی است که می‌تواند جهت تزئین یا الگوسازی یک لباس، از حاشیه‌ها گرفته تا یک طرح با سبکی آزاد به کار گرفته شود.

دنیای مد

۱۷٫ باسل (Bustle)

باسل «پف» یا لایه گذاری است که در پشت یک دامن، یا زیر آن یا در بدنه پارچه پوشیده می‌شود. باسل می‌تواند یک دراپه یا تافته‌ای از پارچه، یا استفاده از چهارچوبی از لایه‌ها بادشد و هدفش برجسته‌سازی و تأکید بر جذابیت بخشیدن به زنانگی است. به‌طور ویژه و رایج در دوره ویکتوریا، زمانی که زنان شکم‌بندپوش بودند، و پارچه‌های آهاردار در مد حضور داشتند، باسل به یک فرد کمر باریک، حس کامل بودن می‌بخشید. باسل می‌تواند با گره و ربان زده شود، اگرچه هدف اصلی آن بیشتر عملی بود – عقب راندن دامن و حفظ سجاف و حاشیه از کشیده شدن به سمت چفت شدن.

دنیای مد

۱۸٫ بخیه‌زنی تزئینی ضخیم (Cable Smocking)

بخیه‌زنی تزئینی ضخیم، یکی از بخیه‌های تزئینی رایج در کنار بخیه سفت‌وسخت است. این یک بخیه بیرونی است، کار کردن در یک ردیف از نقاط است که می‌تواند به یکی از سه روش ایجاد سبک سنتی بخیه‌زنی تزئینی انگلیسی به کار رود.

دنیای مد

۱۹٫ آستین‌های کلاه‌دار (Cap Sleeves)

آستین‌های کلاه‌دار یک سبک ویژه از آستین‌کوتاه است که بریده‌شده و دوخته‌شده برای متناسب‌سازی آن با شانه است تا هیچ‌ پوششی زیر بازو نباشد. این سبک معمولاً به شلی یک آستین کوتاه استاندارد تی‌شرت نیست، اما بیشتر شبیه به یک چتر – یا کلاه – میماند که شانه را می‌پوشاند.

دنیای مد

۲۰٫ کالکشن‌های محافظت‌شده (Capsule Collections)

کالکشن‌های محافظت‌شده اصالتاً توسط دونا کاران در دهه ۱۹۸۰ معروف شد. ایده وجود چنین کالکشنی، ایجاد یک کمد لباس پوشیده بود که تنها ضروری‌ترین و تأثیرگذارترین لباس‌های یک کالشکن را در خود جای دهد. یک کالکشن پوشیده ضرورتاً نسخه فشرده‌شده‌ چشم انداز یک طراح است و اغلب نسخه‌ای محدودی بوده که فصل‌ها و ترندها را با کارکردی بودنش جا میگذارد. آن‌ها اغلب روی ایجاد و رساندن ظاهرهای کلیدی بدون استایلینگ و موارد صحنه‌ای یک نمایش تمرکز می‌کنند.

دنیای مد

واژه‌نامه تصویری دنیای مد

مد از A تا Z

واژگان تصویری دنیای مد و پوشاک (قسمت چهارم)
نمایش پروفایل

فشن بلاگر

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

شوآنا
ریست کردن رمز ورود