واژگان تصویری دنیای مد و پوشاک (قسمت سوم)

در این سری مطالب، قصد داریم تا شما را با برترین واژگان و اصطلاحات رایج در دنیای مد و پوشاک آشنا کنیم: 

اصطلاحات رایج در دنیای مد و پوشاک

۱۱٫ بال خفاشی (Batwing)

آستین بال خفاشی تحت عنوان آستین «دولمن» یا «مگیر» شناخته می‌شود. این نوع آستین بسیار بلند بوده و در قسمت شانه همراه با سرآستین‌های بسیار گشاد، برش گسترده‌ای داشته که به کمرهای مخروطی باریک مینجامد و ظاهری بال مانند پیدا می‌کند. طرح‌های دولمن به قرون‌وسطی بازمی‌گردند، زمانی که یک ردای شنل‌مانندِ آویزان، با یک آستین تاشده پارچه‌ای همراه بود. دوخت یکدستِ آستین مانند برش یک‌تکه آن ساده‌تر خواهد بود. اما این نوع آستین محبوبیت خود را در حین جنگ جهانی اول و دوم به علت کمبود پارچه از دست داد. در دهه ۱۹۴۰، این لباس دستخوش رقابتی زنانه شد، پیش از اینکه در دهه ۸۰ بال خفاشی نامیده شود، نام خود را به میزان زیادی متعلق به مدونا می‌دانست.

دنیای مد

۱۲٫ برش اریب (Bias Cut)

برش اریب به معنای «برش در راستای مایل» است. به‌جای دنبال کردن خط مستقیم بافت، برش اریب در الگوی ۴۵ درجه‌ای روی پارچه بافته‌شده قرار می‌گیرد. در این زاویه نخ‌های «تار»  و «پود» موجب می‌شوند تا پارچه حالت «کشش» الاستیکی به خود بگیرد. برش اریب جهت برجسته‌سازی خطوط بدن و خلق منحنی‌های سیال بیشتر یا تزئینات نرم معروف است. این طرح در دهه ۱۹۲۰ توسط مادلین ویونت مورد حمایت واقع شد و بعداً به یکی از امضاهای سبک جان گالیانو بدل شد.

دنیای مد

۱۳٫ بولرو (Bolero)

بولرو در اینجا به موسیقی لاتین با تمپوی پایین اشاره دارد، به‌جای یک کت کوتاه یا ژاکت کوتاه زنانه. به‌طورمعمول جلوی آن باز بوده و همراه با آستین‌های بلند بدون یقه بوده و به‌طور مشخص بالای کمر متوقف می‌شود. از موسیقی اسپانیایی نشئت می‌گیرد. پیش از قرن ۱۹ ام، بیشتر به یک زوآو اشاره دارد. اگرچه این دو ژاکت ویژگی‌های مشابهی دارند، یک زوآو ظاهر نظامی‌تری دارد، درحالی‌که بولرو از رقص و گاهی اوقات از یک گاوباز سوار بر اسب الهام می‌گیرد.

دنیای مد

۱۴٫ ژاکت جعبه‌ای (Box Jacket)

ژاکت جعبه‌ای (یا کت جعبه‌ای) یک پشت مستقیم و غیرمتناسب دارد، به این معنا که به‌صورت شل از روی شانه‌ها آویزان می‌شود. این ژاگت از اورکت سنگین درشکه‌چی تکامل یافته اما به یک نماد معتبر در دوره قدرت پوشاک ۱۹۸۰ بدل شد. از آن زمان، این ژاکت به جزء اصلی سبک کمدهای لباس علاقمندان به دنیای مد بدل شد و توسط سیاستمداران و رهبران زن بسیاری مورداستفاده قرارگرفته است – مانند فکر کردن به اینکه برند شنل به کاخ سفید رفته است.

دنیای مد

۱۵٫ پلیسه‌های جعبه‌ای (Box Pleats)

پلیسه‌های جعبه‌ای می‌توانند در دامن‌ها، پیراهن‌ها یا افزودن چین‌های تزئینی به‌ظاهر بیرونی اضافه شوند. پلیسه‌های جعبه‌ای در دسته‌ها ظاهر می‌شوند و اغلب یک پنل را تشکیل می‌دهند و برای پلیسه‌های تیغه‌ای پشت‌به‌پشت ضرورت دارند.

دنیای مد

واژه‌نامه تصویری دنیای مد

مد از A تا Z

واژگان تصویری دنیای مد و پوشاک (قسمت سوم)
نمایش پروفایل

فشن بلاگر

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

شوآنا
ریست کردن رمز ورود