واژگان تصویری دنیای مد و پوشاک (قسمت اول)

آیا با اصطلاحات و واژگان تخصصی دنیای مد و فشن آشنایی دارید؟ در این سری مطالب، قصد داریم تا شما را با برترین واژگان و اصطلاحات رایج در دنیای مد و پوشاک آشنا کنیم: 

اصطلاحات رایج در دنیای مد و پوشاک

۱٫ خط الف (A-Line)

این نام سیلوئت (شکل و طرح کلی لباس بر روی بدن) مثلثی شکلی است که با تن‌خوری متناسب از قسمت کمر آغاز شده و به‌تدریج که از سمت کفل‌ها به پایین و به سمت سجاف پیش می‌رود، بزرگ‌تر می‌شود. این خط برتر شکل اولین حرف بزرگ انگلیسی (A) را منعکس می‌کند. این اصطلاح اولین بار در سال ۱۹۵۵ توسط کریستین دیور برای توصیف شکل کالکشن بهار/تابستان خط A اش به کار گرفته شد.

بعدها، در قالب خط ذوزنقه‌ای سال ۱۹۵۸ ایو سنت لورن در اولین کالکشنش برای این خانه مد تکامل یافت، جایی که این شکل از شانه‌ها آغاز می‌شد.

مد و پوشاک

A-Line

۲٫ کفش بادامی‌‎شکل انگشتی (Almond-toe Shoe)

کفش بادامی‌شکل انگشتی رایج‌ترین شکل از کفش‌هاست. این کفش، دایره‌ای یا مربعی نیست. نام این کفش از کلاهک کفش می‌آید، که به شکل یک بادام بوده و یک بخش دایره‌ای مخروطی‌تر و نرم‌تری را بر انگشت فراهم می‌کند.

مد و پوشاک

Almond-toe Shoe

۳٫ تکه‌دوزی (Applique)

تکه‌دوزی یک تکنیک رایج است که به شکلی ویژه در مد اوت کوتور وجود داشته که در آن، مواد اولیه معمولاً مسطح بر بالای یکدیگر برای خلق موتیف ها، الگوها یا بافت‌های متضاد منحصربه‌فرد قرار می‌گیرند. این مورد لزوماً چسباندن و قراردادن یا لایه‌بندی پارچه‌ها و به‌طور سنتی استفاده از فنون کار با سوزن برای «تزئین و آرایش» یا «به‌کارگیری» یک بعد اضافی برای روی پارچه است.

مد و پوشاک

Applique

۴٫ جای آستین (Armscye)

این مورد که چشم بازوان نیز خوانده می‌شود، یک اصطلاح با منشأ اسکاتلندی است. این مورد به قسمت گشوده حلقه آستین در یک لباس اشاره دارد و اصطلاح خیاطی برای شکل الگوی مورداستفاده قرارگرفته در زمان ایجاد آن حلقه آستین است. اگر شما قصد برچسب زدن آناتومی یک لباس را دارید، جای آستین در قسمت گشودگی بالاتنه پیراهن قرار گرفته که در آن آستین‌ها به آن متصل هستند.

مد و پوشاک

Armscye

۵٫ سرپوش بابوشکا (Babushka Hood)

سرپوش بابوشکا یک روسری زنانه است. معمولاً به شکل مثلثی است، و این روسری زیر چانه بسته می‌شود – یک عروسک روسی را تصور کنید. پارچه به کار گرفته شده می‌تواند ابریشمی یا پلاستیکی باشد که یک سرپوش، بخش فوقانی یک سر را تحت پوشش قرار می‌دهد.

مد و پوشاک

Babushka Hood

واژگان تصویری دنیای مد و پوشاک (قسمت اول)
5 (100%) 3 votes
نمایش پروفایل

فشن بلاگر

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

شوآنا
ریست کردن رمز ورود