معرفی موزه اسپاس دالی فرانسه

موزه اسپاس دالی محل نمایش دائمی در فرانسه است که به آثار سالوادور دالی و بخصوص مجسمه‌ها و حکاکی‌های او اختصاص دارد.

مجموعه‌های موزه اسپاس دالی

این موزه در نزدیکی پلیس دو ترتر در ناحیه مونتمارتر پاریس قرار دارد و در حدود ۳۰۰ اثر هنری اصل در آن قرار دارد. آن مجموعه، مجسمه‌های سه‌بعدی مشهورترین نقاش سورئال یعنی سالوادور دالی را در خود قرار داده است. مجموعه به نمایش گذاشته‌شده، بخشی از مجموعه کلی دالی است، که توسط بنیامینو لوی، مجموعه‌دار بزرگ ایتالیایی جمع‌آوری شده است.

مجسمه‌هایی همچون فیل فضا و آلیس در سرزمین عجایب در این نمایشگاه‌ به نمایش گذاشته می‌شوند و بازدیدکنندگان می‌توانند جنبه‌های دیگری همچون موسی و توحیدی، خاطرات سورئالیسم، دون کیشوت و غیره را تماشا کنند.

موسیقی در پس‌زمینه نمایشگاه پخش می‌شود و کارگاه‌های خلاقی برای کودکان وجود دارد که به آن‌ها این فرصت را می‌دهد تا با هنر دالی آشنا شوند.

گالری‌های هنری موزه

مجاور موزه، دو گالری هنری وجود دارد: گالری دالی که منتخبی از برخی آثار این هنرمند را گرد هم آورده است (مجسمه‌ها، حکاکی‌ها و لیتوگرافی‌ها) و گالری مونتمارتر که آثار چندین هنرمند معاصر را به نمایش می‌گذارد.

نمایشگاه‌ها

اسپاس دالی هرسال نمایشگاه موقتی جدیدی را برگزار می‌کند:

۲۰۰۸: دالی و مد

۲۰۰۸/۲۰۰۹: دالی-هولوگرام و بازی‌های نوری

۲۰۰۹: دالی در لوور

اسپاس دالی قلب خلقت را در هنرمند نشان می‌دهد که از ۱۰ آوریل تا ۲۴ ژوئن ادامه دارد. بیش از ۱۰۰ عکس در سال ۱۹۵۰ توسط یک دوست و متخصص، استاد رابرت دشارنز گرفته شد که هنرمندان را در خلاقیت مطلق نشان می‌دهد. این عکس‌ها که با دقت بسیار زیاد توسط نیکولاس دشارنز، کارشناس هنری، انتخاب شده است، هنرمند، خیال‌اندیشی و درگیری او با ابزارهای غیرمعمول را نشان می‌دهد. چشم رابرت دشارنز، لحظه خلق آثار هنری را ثبت کرده است.

۲۰۰۹/۲۰۱۰: جواهرات دالی.

اسپاس دالی به یک جواهرفروشی و خانه مجموعه‌ای از جواهرات و اقلام طلای طراحی‌شده توسط سالوادور دالی در سال ۱۹۶۰ تبدیل شد. قطعه‌های شگفت‌انگیز، نمایشگاه بزرگی از آثار را توسط استاد کاتالان در فرانسه به نمایش گذاشت. این جواهرات و سکه‌ها حرفه و کار فوق‌العاده هنرمند مشهور جهان را نشان می‌دهد.

۲۰۱۲: امضای دالی، مجموعه ساباتر.

اسپاس دالی برای اولین بار این کار را در فرانسه انجام داد و این مجموعه آثار را به نمایش گذاشت. مجموعه‌ای از آثار ارائه‌شده و امضاشده توسط سالوادور دالی به دوستان و منشی‌اش انریکه ساباتر است. از ۱۰ فوریه تا ۱۰ می ۲۰۱۲، عموم مردم صد اثر هنری که شامل رنگ‌روغن، آبرنگ، طراحی‌ها، نقاشی‌ها و مدل‌های مبلمان و عکس‌هایی که دوستی دالی با کاتالان نابغه را نشان می‌دهند و مردی که برای دوازده سال منشی او بود را ستایش کردند.

۲۰۱۴: آثار دیوار دالی.

۲۲ اثر خیابانی هنرمندان به خانه دالی دعوت‌شده بودند که آن آثار: معترضانه، ناخوشایند،خنده‌دار، غیرمعمول، غیر سازگار و درعین‌حال محبوب بودند: این روشی است دالینیایی یا هنر خیابانی؟ فراتر از روند خلاقانه، آن چیزی است که این افراد خلاق را در روشی منحصربه‌فرد به دیگری نزدیک می‌سازد: تحریک‌آمیز، ناامیدکننده و وحشی. درست مثل دالی، هنرمندان خیابانی وقتی‌که به منابع الهام و اعتقاداتشان و مواد اولیه و رسانه‌شان نزدیک می‌شوند، نامحدود هستند. حدود ۲۰ هنرمند شهری با این چالش روبرو شدند. در گفتگو درباره آثار نمایشگاهی موجود در اسپاس دالی، هرکدام از آن‌ها اثری هنری را خلق کرد که جرئت مقابله با جهان سورئال را با کلمات و کدهای هنر شهری را داشت: نقاشی، کاغذ مومی، طراحی، نقاشی نوری، صدا و اینستالیشن.

۲۰۱۵: داوم، تنوع هنرمندان

که در نمایشگاهی مشابه با هنرمندانی که در ادامه آمده‌اند، گرد هم می‌آیند: آرمان، بن، سزار، پائلا شیمیکوس، لوئیس دربره، اتینه، کارلوس ماتا، هیلتون مککونیکو، جروم مسناگر، الن ششاس، ریچارد تکسیر … و سالوادور دالی. این کار را تنها داوم، استاد مشهور شیشه‌سازی از لورین و شریک ۱۳۰ هنرمندانی بیشمار می‌تواند انجام دهد. در سال ۱۹۶۸، وقتی داوم سراغ سالوادور دالی عجیب‌وغریب رفت و از او خواست تا با کریستال کار کند، هیچ‌کس تصورش را نمی‌کرد که ترکیب هنر و صنعت بتواند زنده بماند و افق‌های جدیدی برای تولید فرانسوی به وجود آورد که در حال حاضر دارای تخصص منحصربه‌فرد فرانسوی است.

صفحه اختصاصی موزه‌های مد

موزه اسپاس دالی

معرفی موزه اسپاس دالی فرانسه
نمایش پروفایل

فشن بلاگر

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

شوآنا
ریست کردن رمز ورود