شنل ، تاریخچه برند (از آغاز تا پایان)

شنل یکی از شناخته‌شده‌ترین و خواستنی‌ترین برندهای مد است که توسط کوکو (گابریل) شنل در سال ۱۹۰۹ ثبت و تأسیس شده است. کوکو را می‌توان همراه با تأثیرگذارترین طراحی‌های حوزه تاریخ مد شناخت، اما کارل لاجرفلد خانه مد را بدل به یک پدیده جهانی کرده است.

۱۸۸۳ – تولد یک افسانه

گابریل بونهر شنل، در ۱۹ ام ماه آگوست سال ۱۸۸۳ متولد شد. مادرش در رخت‌شورخانه کار می‌کرد و پدرش نیز پوشاک و زیرپیراهنی میفروخت. در سن ۱۲ سالگی، مادرش فوت کرد و پدرش او را به یتیم‌خانه فرستاد. او در آنجا مهارت دوزندگی را آموخت و در سن ۱۸ سالگی توانست برای یک خیاط محلی کار کند.

۱۹۱۰-۱۹۲۱ – رو کمبون پاریس

بعد از کمی مشغول شدن به حرفه خوانندگی و کسب نام مستعار کوکو، با رفتنش به دوویل، او با اتین بالسان، یک افسر سابق نظامی و جانشین یک نساجی ثروتمند، آشنا شد و به کمک او طراحی کلاه را آغاز کرد. سپس او با یک کارخانه‌دار انگلیسی، آرتور ادوارد ملاقات کرد و به او یک آپارتمان پاریسی اهدا کرده و اولین فروشگاه‌هایش را از لحاظ مالی تأمین کرد.

او اولین مغازه‌اش را در سال ۱۹۱۰ افتتاح کرد. در رو کمبون ۲۱ او فروش کلاه‌ها را آغاز کرد و مورد علاقه بسیاری از بازیگران زن فرانسوی مشهور قرار گرفت و آن‌ها به او کمک کردند که بتواند به‌عنوان یک طراح برای خودش اعتباری به دست آورد.

۱۹۱۳ – دوویل

در این دهه، کوکو یک مغازه را در دوویل افتتاح کرد و کالکشن ورزشی خود را معرفی کرد و کار او انقلابی جدید در دنیای مد بود.

۱۹۱۵ – بیاریتز

گابریل شنل بوتیک دیگری را در بیاریتز افتتاح کرد، که اولین خانه طراحی مد و پوشاک با کیفیت بالایش بود.

۱۹۱۸ – پاریس

به‌زودی او مغازه دیگری را در پاریس در خیابان رو کمبون ۳۱ افتتاح کرد و اولین خانه‌اش در پاریس بود و امروزه نیز به‌عنوان مرکز فرماندهی این برند فعالیت می‌کند.

۱۹۲۱ – شنل شماره ۵

در سال ۱۹۲۱ او اولین عطر خود را که توسط ارنست بوآ ایجادشده بود را تحت عنوان شنل شماره ۵ رونمایی کرد. و این اولین مورد از عطرهای این برند بود و در طول این دهه، چهار مورد دیگر نیز وارد باز کرد.

۱۹۲۴ – لوازم آرایشی

در سال ۱۹۲۴، او اولین خط لوازم آرایشی‌اش را معرفی کرد و رژلب‌ها و پودرهای صورت را وارد بازار کرد.

۱۹۲۶ – LBD

LBD، یا لباس زنانه سیاه رنگ کوچک، در سال ۱۹۲۶ وارد بازار شد و به موفقیتی آنی دست یافت. سادگی آن لباس زنانه صنعت مد را دچار انقلاب و چالش کرد.

۱۹۳۱ – هالیوود، آماده باش

در اوایل قرن بیستم، شنل به ساموئل گلدوین معرفی شد. او به کوکو پیشنهادی داد که هیچکس نمی‌توانست آن را رد کند: در ازای میلیون‌ها دلار، او شنل را برای طراحی لباس‌های ویژه برای ستارگان مشهور سینما به هالیوود برد. در سال ۱۹۳۱، کوکو به آمریکا سفر کرد و گلوریا سوانسون، اینا کلیر، گرتا گاربو و مارلین دتریچ به مشتریان ویژه و اختصاصی او بدل شدند. کوکو در نهایت از سلیقه فرهنگ هالیوود خوشش نیامد و آن‌ها را «پایتخت بی‌سلیقگی و بی‌نزاکتی» نامید.

۱۹۳۵ – همه شنل می‌خواهند.

شنل در سال ۱۹۳۵ در اوج محبوبیت خود قرار گرفت. در آن زمان او ۴۰۰۰ کارگر استخدام کرد و ۵ بوتیک در رو کمبون، قلب مد در پاریس داشت.

۱۹۴۰-۱۹۴۵ – یک دوره خاموشی

در طول جنگ جهانی دوم، کوکو شنل تصمیم گرفت تا بوتیک‌ها را ببندد و تنها خیابان رو کمبون ۳۱ را باز گذاشت و فروشش را به جواهرات و عطریات محدود کرد.

۱۹۵۵ – بزرگ‌ترین نماد معروف موجود، ۲٫۵۵

در ماه فوریه سال ۱۹۵۵، نمادی‌ترین کیف ساخته شده، ایجاد شد. شنل ۲٫۵۵ اولین کیف دستی با یک بند چرمی، یک مورد جزئی انقلابی بود.

۱۹۵۷ – ورود کفش سگک‌دار به بازار

طرح دیگر نمادین معروف دو کفش‌های سگک‌دار زنانه هستند. چشم‌انداز پشت این کفش تقریباً ساده و خیلی منطقی بود.

۱۹۶۰ – افراد مشهور شنل را دوست دارند

همان‌طور که انتظار می‌رود، کوکو بهتر از قبل پا به عرصه میدان گذاشته بود. افراد مشهور عاشق هرچیزی می‌شدند که او آن را طراحی می‌کرد، مانند بریجیت باردوت و رمی اشنایدر که با کیف ۲٫۵۵ عکس گرفته بودند.

۱۹۷۱ – درگذشت شنل

۱۰ ام ماه ژانویه سال ۱۹۷۱، یک روز سیاه در تاریخ مد بود: مادمازل شنل فوت کرد. او تا آخرین روز عمرش در حال کار بود و از هر لحظه آن استفاده می‌کرد و میراثش ادامه دارد.

۱۹۷۸ – ادامه میراث شنل

خانه شنل با افزودن کالکشن آماده‌اش (ready to wear) توسعه یافت. این همچنین اولین باری بود که کالکشن بزرگی از اکسسوری‌ها در سطح جهانی توزیع شده بودد.

۱۹۸۳ – کارل لاجرفلد

کارل لاجرفلد اولین بار به‌عنوان مدیر اجرایی هنری وارد شنل شد، و مسئولیت بخش طراحی مد و پوشاک با کفیت بالا را در کنار کالکشن‌های آماده‌اش به دست گرفت. او استایل‌های مختص شنل را حفظ کرد و به مدرن شدن برند کمک کرد.

۱۹۸۷ – ساعت چند است؟

اولین ساعت شنل در سال ۱۹۸۷ وارد بازار شد.

سیر زمانی شنل

شنل ، تاریخچه برند (از آغاز تا پایان)
5 (100%) 3 votes
نمایش پروفایل

فشن بلاگر

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

شوآنا
ریست کردن رمز ورود