نمایشگاه مد – چین از پشت شیشه ۲۰۱۵

نمایشگاه چین از پشت شیشه توسط موسسه لباس در چین سازمان‌دهی شده است: در همه گالری‌های چینی مت و مرکز لباس آنا وینتور ارائه شده است.

ماهیت وجود نمایشگاهی از پشت شیشه

تأثیر فرهنگ چین بر طراحی مد از طریق لباس‌های الکساندر مک کویین، ایو سنت لورن، جان گالیانو و افرادی دیگر در نمایشگاهی در موزه هنرهای متروپلیتن نیویورک موردبررسی قرار گرفته است.

اولین نمایشگاه موزه که از سال ۲۰۰۶ به دو بخش تقسیم شده است، شامل ۱۴۰ نمونه اوت کوتور و  لباس آماده پوشیدن است که در برابر لباس‌ها، نقاشی‌ها و دیگر اقلام سنتی چینی نمایش داده‌شده‌اند.

هدف این نمایش، ارائه تأثیر این اشیا فرهنگی-از اوایل امپراتوری چین تا دوران کمونیست قرن بیستم- بر مد معاصر، از رنگ گرفته تا شکل دادن به الگوهای تزئینی است.

اندرو بولتون، مربی موسسه لباس می‌گوید: «از اولین دوره تماس اروپایی‌ها با چینی‌ها در قرن ۱۶ام، غرب مسحور اشیا و باورهای عجیب‌وغریب شرق شده است که الهاماتی برای طراحانی از پاول پریوت گرفته تا ایو سنت لورن به همراه داشته است.»

او همچنین  ادامه می‌دهد:

«از پشت شیشه مد، طراحان منابع با سبک‌های گوناگون و نابرابر را با جایگاه فوق‌العاده زیبایی شناسانه چین و سنت‌های فرهنگی متصل می‌کنند.»

کارگردان هنری این نمایشگاه، فیلم‌سازی به نام ونگ کار وای بود و توسط ویلیام چانگ طراحی شده بود و به‌عنوان تجربه‌ای سینمایی شناخته می‌شد.

ونگ گفت:

«به لحاظ تاریخی، موارد زیادی وجود داشت که در ترجمه از بین می‌رفت و گم می‌شد- با نتایجی آشکار و خوب. همه‌چیزی که فیلم‌سازان چینی همیشه می‌خواستند به آن امید نمایشی را بسازند این بود که امپراتوری نشانه‌ها را به نمایش بگذارند- پر از معناهایی از شرق و غرب در آن‌که مسیر کشف و تفسیر را باز بگذارد.»

از پشت شیشهاز پشت شیشهاز پشت شیشهاز پشت شیشهاز پشت شیشه

توصیف بخش‌های داخلی

در ورودی گالری‌ها، لوله‌های شیشه‌ای شفافی از زیر، افکت جنگل‌های بامبو را ایجاد می‌کردند که در آن لباس‌هایی از طراحان بریتانیایی همچون کالکشن تابستانه سال ۲۰۱۵ کرگ گرین نمایش داده می‌شد. همچنین فیلمی مربوط به سال ۲۰۰۴ به نام خنجرهای پرنده نیز که در آن صحنه‌های مبارزه در باغ‌های بامبو وجود داشت در پس‌زمینه پخش می‌شد.

هر اتاق در طبقه بالاتر به تأثیر بخصوصی، اختصاص‌یافته بود. برای مثال، لباس‌های قرمز تیره در فضای مبلمان کلاسیک چوبی قرار داشت.

در ناحیه‌ای دیر، مانکن‌ها لباس‌هایی چاپی به تن داشتند که با ظروف سفالی آبی و سفید تزئین شده بودند و  درواقع این سفال‌ها مربوط به سلسله تانگ چین بود.

تندیس‌هایی نیز وجود داشت که با بشقاب‌های شکسته با الگویی مشابه طراحی شده بودند، طراحی آن‌ها به عهده میلینر استفن جونز بود، کسی که همه سردیس‌های این نمایشگاه را درست کرده بود.

اتاق‌های دیگری، تأثیر خوشنویسی، عطر و نقاشی را در سراسر محیط نشان می‌دادند که منعکس‌کننده فضای مربوط به هرکدامش بودند.

در طبقه پائین، یک اتاق به تفسیر کیپائو اختصاص داده شده بود-یک لباس بخصوص با پوشش بلندی درر ناحیه گردن که در دهه ۱۹۲۰ در شانگهای بسیار محبوب شده بود.

همچنین روی نمایشگر، انواعی از کت‌وشلوارهای سبز خاکی وجود داشت که توسط رهبران حزب کمونیست پوشیده شده بود که کنترل کشور را در سال ۱۹۴۹ به دست داشتند. لباسی که با عنوان کت‌وشلوار مائو شناخته می‌شود و بعد از نخستین رئیس‌جمهوری خلق چین، به نمایش گذاشته شد.

سخن پایانی

نمایشگاه شامل کالکشن پاییز/زمستانه سال ۱۹۷۷ ایو سنت لورن و کالکشن اوپیوم اوت کوتور و منتخبی از آثار جان گالیانو نیز بود.

آثار کریستوبال بالنسیاگا، روبرتو کاوالی، کریستین لوبوتین، مارتین مارجیلا، الکساندر مک کوئین، دریس فن نوتن، پاول اسمیت و ویوین وستوود در میان دیگر آثار وجود داشت.

نمایشگاه از پشت شیشه تا ۱۶ آگوست سال ۲۰۱۵ به طول انجامید.

صفحه اختصاصی نمایشگاه‌های مد

چین از پشت شیشه

نمایشگاه مد – چین از پشت شیشه ۲۰۱۵
5 (100%) 2 votes
نمایش پروفایل

فشن بلاگر

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

شوآنا
ریست کردن رمز ورود