واژگان تصویری دنیای مد و پوشاک (قسمت دوم)

در این سری مطالب، قصد داریم تا شما را با برترین واژگان و اصطلاحات رایج در دنیای مد و پوشاک آشنا کنیم: 

اصطلاحات رایج در دنیای مد و پوشاک

۶٫ نواربندی (Banding)

نواربندی تکنیک «به هم بستن» یا بستن یک تکه پارچه به تکه پارچه‌ای دیگر است. نواربندی می‌تواند برای تقویت یا بهسازی یک شکاف به کار رود، و همچنین طول یک سجاف را زیاد کند یا پیرایش و تزئینی را همراه با خاتم‌کاری یا حاشیه‌ای تزئینی اضافه کند.

دنیای مد

۷٫ گلدوزی فگوتینگ نواری (Bar Fagoting)

گلدوزی فگوتینگ نواری، یک تکنیک گلدوزی است که می‌تواند به صورت دستی و با «نوار» کار شود (یک طراحی چلیپایی) یا با استفاده از یک ماشین همراه با ربان مناسب. هدف این کوک‌ها پر کردن فضای بین دو لبه آماده شده است. گلدوزی فگوتینگ نواری آسان‌ترین تکنیک گلدوزی فگوتینگ است که از نخ گلدوزی مانند یک پیچیدگی در مادگی استفاده می‌کند و سپس همراه با کوک‌ها روی هم پوشانده می‌شوند.

دنیای مد

۸٫ ژاکت بار (Bar Jacket)

ژاکت بار، ژاکت نمادین خلق‌شده توسط کریستین دیور برای «خط کورول» اش در سال ۱۹۴۷ بود، از نمایشی که به شکل هنرمندانه‌ای «ظاهر جدید» توسط کارمل اسنو مشهور شد.

این ژاکت، شکلی نرم‌تر داشته و همراه با شانه‌های دایره‌ای خمیده، کمر باریک و لایه‌گذاری در قسمت کفل‌ها. این لباس به کد شناسایی خانه مد کریستین دیور بدل شد.

دنیای مد

۹٫ باسک (Basque)

کمرگاه‌های (محل تلاقی دامن و بالا تنه پیراهن) باسک منشاء فرانسوی دارند. آن‌ها نوعی از بالاتنه پیراهن هستند که یا در کمرگاه‌ کمر گسترده می‌شوند یا روی دامن. آن‌ها حالتی V شکل دارند و متناسب به سبک یک سینه‌بند هستند. این کمرگاه‌ها در دوره ویکتوریایی مشهور شدند و از لباس سنتی باسک الهام گرفته شده بودند. امروزه آن‌ها نامشان را همراه با تکه لباس‌های زیرپوش زنانه مجسمه‌ای مشابه به دوش کشیده می‌شوند.

دنیای مد

۱۰٫ کوک‌زنی (Basting)

کوک‌زنی، مرحله‌ای ضروری در آماده‌سازی ساخت لباس است. به کوک شل‌دوزی – کوک‌های بلند و شل به جای وصل کردن و نگه‌داشتن مواد در محل‌شان تا دوخت‌و‌دوز نهایی – اشاره دارد. اگر کرباس‌ها نیاز باشد که متناسب بدن تن‌خور داشته باشند، کار حرفه‌ای‌تر و راحت‌تر، کوک‌زنی است، نه وصل کردن، سیلوئت شما یا شخصی که در آن محل حضور دارد.

دنیای مد

واژگان تصویری دنیای مد و پوشاک (قسمت دوم)
نمایش پروفایل

فشن بلاگر

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

شوآنا
ریست کردن رمز ورود